NÖROLİNK

Nörolink, beyin arayüzlerinin geleceğini yaratmak, felçli insanlara yardım etmek ve insanların bilişsel yeteneklerini artıracak yeni teknolojiler geliştirme amacıyla Elon Musk ve ekibi tarafından kurulmuş bir şirkettir.

Nörolinkin çalımalarına geçmeden önce beyin yapısını inceleyelim. Beynimizde yaklaşık 100 milyar nöron bulunur. Bir nöron; soma, dendrit ve akson adı verilen üç ana kısımdan oluşur. Dendritler, diğer nöronlardan gelen sinyali nöron gövdesine iletir. Soma, çekirdek ve çekirdekçiğin bulunduğu esas hücre kısmıdır. Akson, sinyalleri çevredeki nöronlara taşımakla görevlidir. Nöronlar sinapslarla bağlantı kurar. Nöronlar, akson ve dendritler arasındaki sinapslarla bağlantı kurar. Sinaps bağlantısı kurulunca nöronlar birbirine kimyasal sinyaller gönderir. Bu sırada etrafında elektrik alanı oluşur. Bir nöronun elektrik sinyallerini iletmesine, hücrenin elektriksel zar potansiyelinin kısa sürede aniden yükselip alçalmasına aksiyon potansiyeli adı verilir.

Nörolink, aksiyon potansiyellerini tespit etmek için elektrotları kullanmaktadır. Birçok nörondan kayıt yapmak bu hücrelerin ifade ettiği bilgilerin kodunun çözülmesini sağlamayı hedeflemektedirler. Yani nöronun ürettiği bilgi kaydedilebilecek hale gelmek istemektedirler. İşte, nörolink düşüncelerimiz daha beynimizdeyken onları minik kablolarla yakalayıp çok hızlı bir şekilde bilgisayara bağlanmayı sağlayacak bir cihaz üzerinde çalışıyor.

Beyin-bilgisayar-arayüzü, bir beyin ile bilgisayar arasında kurulan kablolu veya kablosuz iletişim teknolojilerine verilen genel isimdir. Nörolink’in yaptığı çalışmalar bu konuda yapılmış ilk çalışma değildir ama Nörolink’i diğerlerinden ayıran şey beyne dikilen kabloların görünmez olmasıdır.

Ayrıca gittiğiniz her yerde bir bilgisayarı veya mobil cihazı kontrol etmenizi sağlayacak ilk nöral implantı tasarlamaktadırlar. Mikron ölçekli iplikler, beynin hareketi kontrol eden bölgelerine yerleştirilir. Her iplik birçok elektrot içerir ve bunları bir implant olan çipe bağlar. Çip, nöral sinyalleri işleyen, uyaran ve ileten mühürlü, implante edilmiş cihazdır. Nöral iplikler her küçük ve esnek iplik, nöral sinyallerini algılamak için birçok elektrot içerir. Şarjör ise kompakt endüktif şarj cihazı olarak pili dışarıdan şarj etmek için implanta kablosuz olarak bağlanır.

Bağlantıdaki ipler o kadar ince ve esnektir ki insan eliyle yerleştirilemezler. Bunun yerine, beyin cerrahlarının, iplikleri tam olarak olması gereken yere güvenilir ve verimli bir şekilde yerleştirmek için kullanabileceği bir robotik sistem inşa etmişlerdir. Operasyon sırasında yüksek çözünürlüklü kameraya sahip olan robot, beynin gelişmiş taramasını yaparak damarların yerini tespit edebilmektedir. Böylece elektrotlar herhangi bir damara zarar verip travmaya sebep olmadan yerleştirilebiliyor.

Ayşe Sude SIRMALI

 

 

KAYNAKÇA

AboutAuthor