GÖZ VE LAZER TEKNOLOJİSİ

Günlük yaşamı zorlaştıran ve bireyleri rahatsız eden sağlık sorunları arasında olan göz kusurları, sağlıklı bir görüş için gözlük veya kontakt lens kullanımını gerektirirken birçok kişi için görsel açıdan istenmeyen bir durumdur ve yaşam kalitesini etkiler. Farklı göz hastalıkları için farklı lazer teknolojileri kullanılır. Halk arasında sıklıkla “lazerle gözlükten kurtulma” ameliyatı veya “göz çizdirme” olarak bilinen operasyonlar excimer lazer kullanılarak yapılan lazer göz tedavileridir. Basit ve cerrahi girişimlere ihtiyaç duyulmayan lazer tekniği yardımıyla göz kusurlarının tedavi edilmesi, yaşam boyu devam eden kalıcı iyileşme sağlayarak hastalara hem fizyolojik hem de psikolojik anlamda çare olur.

Ülkemizde pek çok kişi, lazerli göz ameliyatlarıyla gözlükten kurtulabiliyor ancak bu tip operasyonlara şüpheyle yaklaşanlar da oldukça çoğunlukta. Artık uzay teknolojilerinin kullanıldığı lazer ameliyatlarında korkulacak bir şey yok. Öyle ki tıpta yaşanan en büyük gelişmelerden biri olan lazer teknolojisi, özellikle göz ameliyatlarında yaygın olarak kullanılıyor. Miyop, hipermetrop, astigmat gibi görme bozukluklarının yanı sıra artık katarakt gibi göz hastalıkları da bu metotla ortadan kaldırılabiliyor. Lazerle miyop ameliyatına uygun olmayan gözler için ise kişiye özel göz içi akılı lens ameliyatları uygulanmaktadır.

Excimer lazer tedavi yöntemleri arasında en fazla bilinenler: PRK-Lasek, Lasik, Intralase Lasik’tir. Excimer lazer ile miyop, hipermetrop veya astigmat tedavisi yapılabilir. Lasik, excimer lazer kullanılarak yapılan lazerle gözlük ve kontakt lenslerden kurtulma operasyonları arasında en sık uygulanan ve en konforlu tedavidir. Lasik operasyonunun bu kadar popüler olmasının nedeni tamamen ağrısız bir operasyon olması ve çok hızlı bir şekilde gözlüksüz görebilmeyi sağlamasıdır. Bu operasyonda, göz damla ile uyuşturulur ve gözün en dışındaki şeffaf doku olan kornea tabakasının yüzeyinden flep adı verilen ince bir tabaka kaldırılır, mevcut göz kusuru kornea tabakasına lazer ışını ile atışlar yaparak yeniden şekillendirilir ve düzeltilir, flep tekrar eski yerine yerleştirilir. Operasyon sonrası bu bölge dikişsiz bir şekilde kendiliğinden iyileşir. Operasyondan sonra enfeksiyondan korunmak ve iyileşmeyi hızlandırmak için doktorun önerdiği birkaç göz damlası kullanılması gerekmektedir.

WavefrontLazer göz ameliyatı ile gözlükten kurtulma operasyonlarında diğer alternatif “Yüzey tedavisi” (PRK, LASEK) teknikleridir. Yüzey tedavilerinde lasik tedavisinden farklı olarak bir flep oluşturulmaz ve epitel hücrelerinin temizlenmesini takiben lazer tedavisi ile gerekli düzeltme direkt kornea yüzeyine yapılır. Bu teknik genellikle kornea dokusu ince olan hastalarda Lasek ile risk almamak açısından tercih edilir. Yüzey tedavileri, lasik tedavisinden farklı olarak bir – iki gün gözde batma yapabilir ve görme bulanıklığının düzelmesi birkaç hafta sürebilir.

 • Lazer Ameliyatının Riskli Komplikasyonları Var Mıdır?Her tür cerrahi girişimde olduğu gibi Lazer refraktif cerrahide de bazı risk ve komplikasyonlar vardır fakat bu sorunların birçoğu hafiftir. Lazer ameliyatını yapacak hekimin bilgisi, eğitimi, tecrübesi ve kornea hastalıkları ve refraktif cerrahi konusunda üst ihtisasının olması risklerin değerlendirilmesi ve sorunlara zamanında müdahale için oldukça önemlidir. Göz doktoru cerrahi müdahale sırasında göze gereğinden az veya çok müdahalede bulunulabilir. Ameliyat sonrası göz kuruluğu gelişebilir. Loş ışıkta kişinin görüşü kötüleşebilir veya gece saatlerinde parlak ışıklar rahatsız edebilir.

  Göz Doktorları Neden Lazer Göz Ameliyatı Olmuyor?

  Hem Türkiye’de hem de yurtdışında birçok doktor ve göz doktoru başarıyla lazer ameliyatı olmuştur. Bununla birlikte lazer tedavisi için sadece ameliyattan önce göze yapılan lazere uygunluk testi başarılı hastalar ameliyat olabilmektedir. Doktor da olsanız eğer gözünüz uygunluk testlerinden başarılı olarak geçmediyse ameliyat mümkün olamamaktadır. Yapılacak detaylı göz muayenesinde gözün kornea tabakası da kalınlık, topografi ve saydamlık özellikleri açısından uygunsa güvenle lazer tedavisi mümkün. 8-10 numaraya kadar miyop, 4 numaraya kadar astigmat ve hipermetrop tedavileri lazerle düzeltilebilir.

  Lazer Ameliyatından Sonra Dereceler Tekrar Geri Gelir mi?

  Lazer işlemi ile kalıcı doku şekillendirilmesi yapılmaktadır. 10-15 yıllık takip çalışmalarında derecelerin geri gelmeyeceği gösterilmiştir. Ancak işlem öncesi çok yüksek derecesi olanlar, gizli derecesi olanlar ve hastaların %5’inde lazer ameliyatı sonrasında göz derecelerinde çoğunlukla fazla olmayan oynama olabilir. Bu hastalara da gerekirse ‘düzeltme (touch-up) lazeri’ yapılabilir.

  Lazer Ameliyatından Sonra Yakın Gözlüğü Takmak Gerekir mi?

  Bütün insanların 45 yaşları civarında yakını görme uyumlarında sorunlar ortaya çıkabilir. Bu durumun lazer ameliyatı ile bir ilgisi bulunmamaktadır. Ancak miyop hastalar lazer ameliyatı ile normale yakın bir hale getirildiklerinde, bütün normal insanlar gibi 40-45 yaşlarından sonra yakın gözlüğüne ihtiyaç duyabilirler. Bunu aşmak için de çeşitli yollar mevcuttur.

  Lazer Tedavisi Kullanılan Bazı Göz Sorunları

  Diyabetik Retinopati: Diyabetin retinadaki kan damarlarına etkisi sonucu görme kaybı veya bulanıklık olabilir. Bu durum erken dönemde çoğunlukla sarı noktadaki bozuk damarlardan olan sızıntılara bağlı oluşan ödem nedeniyle gelişir. Argon lazer kullanılır ve amaç sızıntı yapan damarların yakılarak daha fazla sızmasını engellemektir.

  Katarakt Ameliyatından Sonra: Göz içi merceğin arkasında bulunan arka kapsülün zamanla bulanıklaşmasına bağlı görmede azalma olabilir. Görme kirli bir camdan bakar gibi bulanıklaşır. YAG Lazer adı verilen lazer arka kapsülü açıp, ışığın girmesini sağlar ve görme hızla düzelebilir.

  Glokom: Görme, göz içi sıvısının anormal yüksek basıncı nedeniyle tehdit altındadır. Periferik görme azalır. Lazer tedavisi, gözdeki sıvının süzüldüğü delikleri büyütüp sıvının emilmesini sağlayarak görmeyi korur.

  Retina yırtığı: Gözün iç tabakası olan retinada yırtık oluştuğunda görme etkilenmeyebilir veya görüntüde lekeler, ışık çakmaları veya sinek uçuşmaları görülebilir. Lazer, retinadaki yırtığı yapıştırarak retinanın kabarmasını engeller. Işık çakmaları zamanla yok olur, lekeler ve sinek uçuşmaları ise zamanla azalır.

  Retina damar tıkanıklığı: Retinal damar tıkanıklığı gözde kanama veya gözden sıvı sızdırması sonucu ciddi görme kaybı yaratır. Lazer, sızan sıvıyı azaltır, istenmeyen yeni damar oluşumunu önler ve göz içi kanamalarının oluşmasını engelleyip, görmeyi arttırabilir.

  Bahsettiğim gibi birçok göz hastalığında kullanılan lazer tedavisi gün geçtikçe gelişmekte ve kullanılan teknolojiyle birlikte insan sağlığına katkıları artmakta. Eskiden ciddi korkularla girilen göz ameliyatları, artık basit ve acısız bir şekilde ameliyat olarak bile adlandırılmayan kısa süreli operasyonlara dönüşüp hayatımızı oldukça kolaylaştırdı. Bu şekilde lazerin dikkat çekici tarihine şahit oluyoruz ve gelecekte olabilecek teknolojileri takip ediyoruz.

  Seçil ÖZEK

   

   

AboutAuthor