GİYİLEBİLİR TEKNOLOJİDE “DÜN BUGÜN YARIN”

Amazed business woman in VR headset touching air

Son yıllarda giyilebilir teknoloji dünyasında yaratıcı, yıkıcı yenilikler gördük; tüketiciler arasında sürekli bir takip kazanan, yaşamı, işi ve küresel ekonomiyi potansiyel olarak dönüştürecek ve hatta şimdiden akıllı telefonların gelişimini bile geride bırakmaya başlayan bir teknoloji. Peki nedir bu giyilebilir teknoloji?  Basitçe söylemek gerekirse, giyilebilir teknoloji; gün boyunca giyilmek üzere tasarlanmış fitness izleyicileri ve akıllı saatler de dahil olmak üzere bir grup cihaz için genel bir terimdir. Bu cihazlara genellikle giyilebilir cihazlar denir. Bunlar kullanıcıların giysilerine, üzerlerinde de taşıdıkları herhangi bir materyale entegre edilebilen veya vücuduna giyilebilen teknolojik cihazlardır. Bu cihazlar, pratik kullanımlara sahiptir. Mikroişlemciler tarafından desteklenir ve İnternet üzerinden veri gönderme ve alma yeteneği ile geliştirilmiştir.

Giyilebilir teknoloji, ilk bakışta yeni bir gelişme gibi görünebilir ama tarihi 16.yüzyıla kadar dayanır.  Nuremberg yumurtası, abaküs yüzük, klimalı şapka, güvercin kamerası, rulet ayakkabısı, tv gözlüğü bu alanda üretilen ilk cihazlardır. Bununla birlikte, teknolojinin gerçekten başladığı 20. yüzyılın ortalarına kadar tüketiciler, Pulsar’ın “Hesap Makinesi Kol Saati”ni küresel başarıyı yakalayan ilk giyilebilir cihaz olarak  görmüşlerdir.  2000 yılında ilk Bluetooth kulaklık satılmış ve 2004 yılında ilk GoPro piyasaya çıkmıştır. 2013 yılında piyasaya çıkan Google Glass, eller serbest modu, internet erişimini artırılmış gerçeklik özellikleri ve görüntü yakalama özelliği ile birleştiren ilk sesli, optik ve  kafaya monteli ekran ürünü olmuştur. İlk güneş enerjili ceket, kullanıcıların hareket halindeyken telefonlarını şarj etmesine olanak tanıyan Tommy Hilfiger tarafından 2014 yılının sonlarında piyasaya sunulmuştur.  2015’ten bu yana, piyasadaki en yaygın giyilebilir teknolojiler, bilek etrafında takılı olan akıllı saatler ve sağlık ve spor izleyicileridir.

Mobil ağ teknolojisindeki ilerlemeler ve kullanım alanlarının genişlemesi, giyilebilir teknolojinin de gelişmesine zemin hazırlamış ve son zamanlarda  günlük hayatımızın vazgeçilmez bir parçası haline gelmiştir. Günümüz giyilebilir teknolojisini aktivite görüntüleme cihazları, akıllı saatler, baş üzeri göstergeler, sanal gerçeklik gibi sınıflandırmak mümkündür. Bu cihazlar, fitness takibi yapan akıllı Ringly yüzükten  ne sıklıkla giydiğinizi ve kaç kere yıkadığınızı raporlayan Blacksocks akıllı çoraplarına,  golf oynarken istatistik takibi yapabilen  Zepp eldiveninden  köpeklerin günlük aktivitelerini takip edebilen akıllı  tasmalara, cilt sağlığınızı kontrol altında tutabilmemiz için My Skin Track UV sensöründen  beyin dalgalarınızı analiz edebilen ve meditasyona yardımcı olan Muse’a, uyku sorunları yaşayanlar için SmartSleep Derin Uyku Başlığından, parmak hareketlerinizi tıpkı gerçek bir fiziksel klavyeye basar gibi yönlendirerek yazı yazmanızı sağlayan Tap Strap’a kadar birden fazla parametreyi 7/24 izleyerek ve senkronize edebilmektedir. Giyilebilir teknolojiler sağlık, spor ve navigasyon gibi alanlarda geniş bir uygulama yelpazesi sunuyor. Bunların yanı sıra Intel’in adrenalin elbisesi, giyilebilir yüksek teknoloji modasının beklenmedik türüne en yeni ektir. Adrenalin elbisesi, kullanıcının stres seviyelerine ve adrenal fonksiyonuna cevap vermek ve şeklini buna göre değiştirmek için oluşturulmuştur.

Giyilebilir teknoloji ve sağlık bütünleşmesi ile önümüzdeki yıllarda, kalp atış hızını ve vücut ısısını takip eden akıllı küpeler ve akıllı kolyeler, işyerinde yaralanmaları azaltmaya ve işçi verimliliğini arttırmaya yarayan dış iskeletler, ruh hali gömlekleri, vücut sıcaklığı ve çeşitli beden indekslerini gösterebilen göstergeler veya elektronik kimlik olarak da kullanılabilen akıllı dövmeler gibi ürünlerin karşımıza çıkması bekleniyor. Giyilebilir teknolojinin bir başka basamağı olarak ise vücuda yerleştirilen mikroişlemciler olarak görülmektedir. Sanal ekranlar için klavye işlevini etkinleştirmesine, neredeyse üç boyutta çizim yapmanıza veya arkadaşlarınızla holografik etkileşimler için gerçek zamanlı dokunsal geri bildirim sağlamanıza olanak tanıyan ojelerde bulunan mikroçipler buna örnektir. Akıllı cihazları şarj edebilen kıyafetler, odaklama yapabilen lensler giyilebilir teknolojinin geleceği olarak görülmektedir.

Giyilebilir ürünler bizi takip etmede ve değerlendirmede gayet başarılılar. Ama yorumlama aşamasında hala birtakım sıkıntılar var ve bunun için birçok algoritma kullanan programlar gerekli. Günümüzde hala eksiklikleri bulunmasına ve gelişme aşamasında olmasına rağmen giyilebilir teknoloji gelecekte pek çok sektörü değiştirecek gibi görünüyor. Bu değişimin ne şekilde olacağını tam olarak bilmesek de mutlaka gerçekleşeceğini biliyoruz. Peki sizce bizi nasıl bir değişim bekliyor?

Mervenur Örcün

 

KAYNAKÇA

 

http://www.uib.org.tr/tr/kbfile/giyilebilir-teknoloji-raporu

https://sayborg.net/incelemeler/dunden-bu-gune-giyilebilir-teknoloji-tarihi/

AboutAuthor